Vilka vi är

Dennis Ekström

Ordförande

Info kommer snart

E-post: [email protected]
Telefon: 0725470006

Andrea Kronvall

Gruppledare

Andrea är gruppledare för SD:s fullmäktigegrupp sedan efter valet 2018, och är även oppositionsråd i Norrtälje kommun. “Mitt mål med att engagera mig lokalpolitiskt är att se till att vi inte går samma öde till mötes som många andra kommuner har gjort. Vår kommun ska fortsatt vara en trygg plats för alla som bor här, fri från skjutningar, överfall och kriminalitet. Norrtälje kommun ska vara kommunen dit man vill flytta och där man vill stanna!”

E-post: [email protected]
Telefon: 073-932 04 40

Styrelsen

Dennis Ekström

Ordförande

Sören Karlsson

Vice ordförande

Andrea Kronvall

Andre vice ordförande

Jacob Heitmann

Ledamot

Roger Harvidsson

Ledamot

Karl-Göran Edberg

Ledamot

Britt-Mari Canhasi

Ledamot

Tina Sandberg

Ledamot

Helena Ekekihl

Suppleant

Sune Rehnberg

Suppleant

Thomas Högbom

Ledamot

Morgan Kjelldahl

Suppleant

Mats Geijer

Suppleant

Arne Molin

Ledamot

Björn Sandberg

Suppleant

Mine Sertkaya

Suppleant

Linus Lillfjöln Myrberg

Ledamot

Fullmäktigegruppen

Andrea Kronvall

Gruppledare

Sören Karlsson

Vice gruppledare

Jacob Heitmann

Ersättare

Karl-Göran Edberg

Ledamot

Britt-Mari Canhasi

Ledamot

Tina Sandberg

Ledamot

Helena Ekekihl

Ledamot

Mikael Söderqvist

Ledamot

Lorant Alföldi

Ledamot

Sune Rehnberg

Ledamot

Mikael Strandman

Ledamot

Roger Harvidsson

Ersättare

Thomas Högbom

Ersättare

Morgan Kjelldahl

Ersättare

Ulf Gabrielsson

Ersättare

Nämnder

Andrea Kronvall

  • Ledamot i Campus Roslagen AB

Arne Molin

  • Ersättare i Kultur- och fritidsnämnden

Björn Sandberg

  • Ersättare i Bygg- och miljönämnden

Bo Jirsjö

  • Ersättare i Barn- och skolnämnden

Britt-Mari Canhasi

  • Ledamot i Kommunalförbundet Sjukvård och Omsorg i Norrtälje (KSON)

Dan Lindström

  • Ersättare i Utbildningsnämnden

Dennis Ekström

  • Ledamot i Kultur- och fritidsnämnden

Hamed Abbassi

  • Ledamot i Utbildningsnämnden

Jacob Heitmann

  • Ledamot i Socialnämnden
  • Ersättare i Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON)

Karl-Göran Edberg

  • Ledamot i Bygg- och miljönämnden
  • Ledamot i Norrtälje Vatten och Avlopp AB

Mats Geijer

  • Ledamot i Teknik- och klimatnämnden

Mikael Jansson

  • Ersättare i Teknik- och klimatnämnden

Mikael Teir

  • Ersättare i Teknik- och klimatnämnden

Mine Sertkaya

  • Ersättare i Barn- och skolnämnden

Morgan Kjelldahl

  • Ersättare i Kultur- och fritidsnämnden
  • Ledamot i Teknik- och klimatnämnden

Peter Lindh

  • Ersättare i Socialnämnden

Roger Harvidsson

  • Ledamot i Utbildningsnämnden
  • Ledamot i Bygg- och miljönämnden

Sören Karlsson

  • Ledamot i Val och Demokratinämnden
  • Ledamot i Roslagsbostäder AB

Thomas Berg

  • Ersättare i Val- och demokratinämnden

Thomas Högbom

  • Ledamot i Kultur- och fritidsnämnden
  • Ledamot i Norrtälje Energi AB

Tina Sandberg

  • Ledamot i Barn- och skolnämnden